GN-nõud

GN nõud ehk Gastronorm nõud on kasutuses pea igas profiköögis. Gastronorm on Euroopa mõõdu standard toidunõudele ja vaagnatele, et luua kompaktne toidukonteinerite moodul-kasutussüsteem. GN-nõud on reeglina üksteise sisse ladustatavad. GN-nõud on suurköökides kasutusel väga laialdaselt nii toidu valmistamisel, serveerimisel, säilitamisel kui ka toidu transportimisel, aga ka valamulaudadel, töölaudade sahtlites, külmkappides, jääkappides, ahjudes, marmiitides ning buffeedes. Mõnikord valmistatakse ka muid tooteid GN-mõõtudes – näiteks lõikelaudasid, küpsetusmatte või silikoonvorme.

GN-nõusid valmistatakse mitmetest erinevatest materjalidest. Kõige enimlevinud on 18/10 või 18/0 roostevaba terasest nõud, mis on kõige vastupidavamad ning nendesse saab paigutada nii kuuma kui ka külma toitu. Roostevaba terasest nõusid on võimalik kasutada kõikidel kasutusaladel – ainsa kohana ei sobi roostevaba terasest nõusid kasutada toidu soojendamiseks mikrolaineahjus. Roostevaba GN-nõusid saab vajadusel tellida ka sangadega, mis on abiks marmiidi veevannidest või pealtlaetavatest termokastidest väljatõstmisel. Roostevabast terasest GN-nõud saab pealt sulgeda tavalise pealetõsteva kaanega ning ka tihendiga varustatud hermeetilise kaanega. Viimased on vajalikud toidu tranportimisel, et vältida toidu väljaloksumist.
Väga laialdaselt on kasutusel ka polüpropüleenist GN-nõud. Polüpropüleenist nõud on piimjasvalgest plastist, nad on kerged, hinnalt soodsad ning ka vastupidavad purunemise vastu. Polüpropüleenist GN-nõud on peamiselt mõeldud külmade toitude säilitamiseks või tranpordiks, aga nendesse saab vajadusel lühiajaliselt hoiustada ka sooja toitu. Sulgeda saab nad nii pealetõsteva kui ka hermeetilise kaanega. Polüpropüleenist nõud sobivad toidu soojendamiseks mikrolaineahjus.
Teine levinud plastmassist nõude valmistamismaterjal on polükarbonaat. Polükarbonaadist GN-nõusid valmistatakse nii musta värvi kui ka läbipaistvana. Musta värvi polükarbonaadist GN- nõud presenteerivad hästi toitu ja nad on väga levinud salatibuffeedes ning kaupluste lettide väljapanekutes. Samuti sobivad nad ka toidu säilitamiseks.Läbipaistvast polükabonaadist nõud on samuti kasutusel nii buffeedes, aga ka külmlaudade sahtlites või toidu säilitamisel külmkappides. Pealeasetatavaid kaasi on saadaval nii tavalisi kui ka kulbiauguga, mis on mugavad kasutada toidu väljastuses. Samuti sobivad meie valikus olevatele polükarbonaadist GN-nõudele peale polüpropüleenist õhutihedad kaaned, mis võimaldavad neid nõusid ka vajadusel hermeetiliselt sulgeda,
Bestmarki valikus leiab ka kuumakindlast plastist GN-nõusid, mis on läbipaistvad õrna kollase värvitooniga – need nõud sobivad kuumade toitude presenteerimiseks bufeelaudadel või marmiitides. Kuumakindlast plastist nõude kasutustemperatuur on vahemikus -40 kuni +190°c.
Toidu presenteerimiseks on suurepäraseks valikuks ka melamiinist GN-nõud, mis välimuselt meenutavad portselani ning neid on saadaval erinevates värvitoonides. Enamlevinud toonid on must ja valge, kuid leiab ka teisi silmatorkavaid toone. Melamiinist nõud sobivad ainult külmade toitude hoiustamiseks ning on kaalult oluliselt massiivsemad kui teised plastikust GN nõude lahendused.
Kõigi meie poolt pakutavate plastist valmistatud GN-nõude jaoks on meil olemas ka vastavusdeklaratsioonid, mis kinnitavad nende materjalide ohutust toidulaual.

Kuuma toidu serveerimiseks kasutatavatest GN-nõude lahendustest on kõige soliidsemad aga portselanist või keraamikast valmistatud nõud. Nende plussiks on kahtlemata välimus ja mitmekülgne värvivalik, aga nende nõude kasutamisel tuleb olla ettevaatlikum, sest portselan ega keraamika pole purunematu.